Chiny Nigdy nie zakazywały Bitcoinu jako towaru, Pekińska Komisja Arbitrażowa Wyjaśnienia

Pekinska Komisja Arbitrażowa wyjaśnia, że działalność Bitcoin’a nie była nigdy zakazana w Chinach.

Pekińska Komisja Arbitrażowa opublikowała artykuł wyjaśniający, że stosowanie bitcoinów jako towaru nigdy nie było zakazane w Chinach. Wyjaśnia on, że postawa władz chińskich wobec kontroli bitcoinów koncentruje się wokół trzech obszarów.

Chiny uznają Bitcoin’a za towar.

Pekinska Komisja Arbitrażowa opublikowała w czwartek artykuł na temat prawnego charakteru bitcoinu w Chinach. Niezależna organizacja non-profit z siedzibą w Pekinie oferuje usługi w zakresie arbitrażu, mediacji i innych mechanizmów rozwiązywania sporów.

Autorem artykułu jest ekonomista Wang Jin, arbiter tej komisji. „Nadal istnieją różnice w rozumieniu natury prawnej Bitcoin w ramach obecnego systemu regulacyjnego“ w Chinach, o czym świadczy szeroki zakres sporów prawnych dotyczących Bitcoin, rozpoczął.

Wang opisał, że obecna „polityka kontroli bitcoinów“ w Chinach opiera się głównie na dwóch zapowiedziach. Pierwsze z nich to „Notice on Preventing Bitcoin Rush Risks“, wydany przez People’s Bank of China (PBOC) i kilka innych ministerstw w dniu 3 grudnia 2013 roku. Drugim było „Zawiadomienie o zapobieganiu ryzyku finansowania emisji tokenów“ wydane w dniu 4 września 2017 r. przez siedem ministerstw, w tym przez LBOOK. Wyjaśnił on, że odzwierciedlają one „obecny stosunek Chin do kontroli bitcoinów“, który obraca się wokół trzech aspektów.

Pierwszym z nich jest to, że Bitcoin nie jest prawnym środkiem płatniczym. Drugim jest to, że „Bitcoin jest wirtualnym towarem“. Wang podkreślił, że Chiny nie uznają Bitcoinu za „wirtualną walutę“, ale „jako wirtualny towar“.

Trzecim aspektem jest to, że niektóre działania związane z Bitcoin są zakazane przez państwo, takie jak „platformy finansowe Token nie angażują się w biznes wymiany między legalną walutą, żetony i waluty wirtualne“. Innym przykładem jest to, że instytucje finansowe i pozabankowe instytucje płatnicze „nie będą bezpośrednio ani pośrednio dostarczać produktów ani usług, takich jak otwieranie kont, rejestracja, handel, rozliczanie i rozrachunek w celu finansowania emisji tokenów“. Jednakże firmy ubezpieczeniowe „mogą włączyć tokeny i „wirtualną walutę“ do zakresu odpowiedzialności ubezpieczeniowej“, zauważył Wang. Ekonomista podsumował:

Podsumowując, państwo nie zakazuje działalności Bitcoinów jako towarów wirtualnych.

Wyjaśnił, że zakaz dotyczy wykorzystania Bitcoinów jako prawnego środka płatniczego oraz niektórych szczególnych rodzajów działalności, takich jak te wymienione powyżej.